تبلیغات
rihan - باهوش ترین آقام دنیا را بشناسید

باهوش ترین آقام دنیا را بشناسید

چهارشنبه 22 آذر 1396 12:41 ق.ظ

 

باهوش ترین آقام دنیا را بشناسید • فارس پیکس

 • باهوش ترین آقام دنیا را بشناسید • فارس پیکس

  متداوم پرسش‌های زیادی در ارتباط با هوش مطرح می‌شوند؛ مثلا افراد باهوش چه ویژگی‌‌هایی دارند؟ آیا واقعا فرخانومدان نخست باهوش‌ترند؟ و … اما فکر می‌کنید باهوش ترین آقام دنیا چه کسانی هستند؟ فهرستی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، درباره‌ی نوابغی هست که برای اثبات هوش خود به اطرافیان معمولی‌شان، دشواری‌های بسیای را متحمل انجام گرفته‌اند. اندازه‌گیری آی‌کیو، علم دقیقی نیست و افراد این فهرست هم تا حدی براساس شنیده‌ها طبقه‌بندی انجام گرفته‌اند. اما راه بهتری برای شناسایی باهوش ترین آقام دنیا وجود ندارد. خواندن دهستان خانومدگی هر یک از آنها به‌عنوان باهوش ترین افراد دنیا شما را به‌هیجان خواهد آورد.

  ۱۷. پُل آلن (Paul Allen) با آی‌کیوی ۱۶۰

  ادعا می‌شود که پل آلن در آزمون اس‌اِی‌تیِ (SAT) پیش از ۱۹۹۵، نمره‌ی ۱۶۰۰ تکمیل را کسب کـــرده هست. یعنی ۱۰ امتیاز بالاتر از بیل‌ گیتس (Bill Gates) که شریک او در مایکروسافت هست.

  باهوش ترین آقام دنیا - پل آلن

  طبق آمار، او آی‌کیوی ۱۶۰ دارد. قطعا آلن که توانسته در سال ۱۹۸۰ روی شرکت آی‌بی‌ام اثرگذار باانجام گرفت، یکی از باهوش ترین آقام دنیهست. او آنها را متقاعد کـــرد که شرکتِ پنج ساله‌‌ی مایکروسافت، سیستم‌عاملی داس دارد که روی تراشه‌های اینتل به‌نیکوی پاسخ می‌دهد. این کار حرکتی اساسی بود که منجر به عقد قرارداد با آی‌بی‌ام انجام گرفت و کامپیوترهای شخصی را روانه‌ی بازار کـــرد.

  سن: ۶۴

  ملیت: آمریکایی

  شغل: مدیر شرکت ولکان (Vulcan Inc)

  ۱۶. هستیون هاوکینگ (Stephen W. Hawking) با آی‌کیوی ۱۶۰

  باهوش ترین آقام دنیا - هستیون هاوکینگ

  هاوکینگ در مصاحبه‌ی خود با یکی از شبکه‌‌های رویدادی آمریکایی گفت: «کسی که به آی‌کیوی خود افتخار کند یک باخانومده هست.» با این‌ حال او یکی از باهوش ترین آقام دنیا محسوب می‌شود و آی‌کیوی ۱۶۰ دارد. به گرازش از خود او، تا هشت سالگی قادر به خواندن نبود و سه مرتبه در آزمون‌های شفاهی نهایی دانشگاه آکسفورد رد انجام گرفته هست.

  او پس از تشخیص بیماری خود، از امتحان دکتری انصراف داد، دلیلکه فکر نمی‌کـــرد آن‌قدر خانومده بماند که ارزشش را داشته باانجام گرفت. هرتعداد که امید او به خانومدگی بالاتر از انتظاراتش بود، اما نگرانی از اینکه شاید بیماری نبوغش را نابود کند، باعث انجام گرفت تا تست مِنسا (Mensa Test) را که مربوط به انجمن بین‌المللی تیزهوشان هست بدهد تا آنها تأیید کنند که هوشش لطمه‌ای ندیده هست.

  سن: ۷۵

  ملیت: انگلیسی

  شغل: فیزیکدان تئوری و کیهان‌شناس

  ۱۵. رابرت بِرن (Robert Byrne) با آی‌کیوی ۱۷۰

  باهوش ترین آقام دنیا - رابرت بایرن

  بِرن برای نخستین بار نبوغ خود را در مسابقات شطرنج نیویورک نشان داد. او و بابی فیشرِ (Bobby Fisher) معروف، از شاگردان شطرنج‌باز قهار، جان کالینز (John W. Collins) بودند. آی‌کیوی بِرن، براساس پیشه و نتایج تست‌هایش، ۱۷۰ هست. او از سال ۱۹۷۲ تا زمان باخانومشستگی‌ خود در سال ۲۰۰۶، نویسنده‌ی ستون شطرنج در نیویورک‌تایمز بود.

  سن: ۸۴ (وفات در سال ۲۰۱۳)

  ملیت: آمریکایی

  شغل: پروفسور، هستادبزرگ شطرنج و نویسنده‌ی مقالات شطرنج

  ۱۴. جودیت پولگار (Judit Polgar) با آی‌کیوی ۱۷۰

  باهوش ترین آقام دنیا - جودیت پولگار

  پولگار، قدرتمندترین بانوی شطرنج‌باز تاریخ بشریت هست که توانست بابی فیشر را شکست دهد و در سن ۱۵ سالگی به جوان‌ترین هستادبزرگ شطرنج تبدیل شود. سایت chess.com، آی‌کیوی او را ۱۷۰ تعیین کـــرده هست. جالب هست بدانید، او و دو خواهرش در خانه و تحت تعلیم پدرشان شطرنج را آموخته‌اند. او اکنون توسط سازمان جهانی شطرنج، مقام هستاد بین‌المللی و دو خواهرش مقام هستادبزرگ را دارند. این تجربه، این باور قدیمی را که خانومان به‌طور طبیعی گیمکنان ضعیف‌تری هستند، رد کـــرد و مهر تأییدی زد بر اینکه نحوه‌ی تربیت و شرایط محیطی تأثیرشان از ژن و جنسیت افزایش هست.

  سن: ۴۱

  ملیت: مجارستانی

  شغل: مادر، هستادبزرگ شطرنج

  ۱۳. اندرو وایلز (Andrew Wiles) با آی‌کیوی ۱۷۰

  باهوش ترین آقام دنیا - اندرو وایلز

  اندرو وایلز یکی از باهوش ترین آقام دنیهست. این ریاضیدان در سال ۱۹۹۵، موفق انجام گرفت تا تئوری ۳۸۵ ساله‌ی ریاضی با نام «قضیه‌ی آخر فِرما (Fermat’s Last Theorem)» را به اثبات برساند که تا آن زمان به عنوان دشوار‌ترین مسئله‌ی ریاضی در کتاب گینس ثبت انجام گرفته بود. نقل کرد می‌شود که آی‌کیوی وایلز ۱۷۰ هست.

  حل قضیه‌ی آخر فرما تا حدی سبب منطقهت او نیز انجام گرفت. از او در یکی از قسمت‌های سریال‌ پرطرفدار star trek و در سه‌گانه‌ی معروف اِستیگ لارسن (Stieg Larsson) نیز یاد انجام گرفته هست.

  سن : ۶۴

  ملیت: انگلیسی

  شغل: پروفسور ریاضیات در دانشگاه پرینستون

  ۱۲. جیکوب بارنت (Jacob Barnett) با آی‌کیوی تأییدانجام گرفته‌ی ۱۷۰

  باهوش ترین آقام دنیا - جیکوب بارنت

  جیکوب تا سه سالگی قادر به حرف زدن نبود، اما پس از آن توانست حروف الفبا را به ترتیب و برتصویر از بر کند. آی‌کیوی ۱۷۰ او به تا‌ٔیید رسیده هست. در سه سالگی والدین جیکوب او را به افلاک‌نمایی بردند. او در آنجا موفق انجام گرفت تا به سؤالی درباره‌ی کشش گرانشی مریخ بر قمرهای خود به‌درستی پاسخ دهد که باعث حیرت مخاطبان انجام گرفت. ویدئوی یوتیوب او درباره‌ی تئوری نسبیت انیشتین زیاد دیدنی هست. تماشای ویدئوهای او به شما کمک می‌کند تا باور کنید که پسری در این سن هم می‌تواند یکی از باهوش ترین آقام دنیا باانجام گرفت.

  سن: ۱۹

  ملیت: آمریکایی

  شغل: محصل

  ۱۱. بابی فیشر (Bobby Fischer) با آی‌کیوی ۱۸۰

  باهوش ترین آقام دنیا - بابی فیشر

  فیشر به‌خاطر حافظه‌ی زیاد قدرتمندش معروف هست. او در دبیرستان تست آی‌کیو داد و طبق گزارش سایت شطرنج، آی‌کیوی او ۱۸۰ هست. فیشر نابغه‌ی مشکل‌داری بود که به داشتن مشکلات روانی معروف بود. شاید او نابغه‌ترین قانون‌شکن دنیا باانجام گرفت. فیشر در سال ۱۹۹۲ برخلاف دستور وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا، در گیم برگشت درمقابل حریف یوگسلاو خود بوریس اسپاسکی (Boris Spassky) قرار گرفت و پس از آن تحریم اقتصادی انجام گرفت و باقی عمر خود را به‌ عنوان فردی تحت تعقیب گذراند.

  سن: ۶۴ (وفات در سال ۲۰۰۸)

  ملیت: آمریکایی

  شغل: هستاد بزرگ شطرنج، نویسنده

  ۱۰. جان سونونو (John Sununu) با آی‌کیوی ۱۸۰

  باهوش ترین آقام دنیا - جان سنونو

  سونونو عضو انجمن مگهست. این انجمن مخصوص افرادی با آی‌کیوی زیاد بالهست و تنها باهوش ترین آقام دنیا عضو آن هستند. به‌طوری که از هر یک میلیون نفر، تنها یک نفر از لحاظ سطح هوشی قادر به وارد انجام گرفتن به این انجمن هست. نقل کرد می‌شود که آی‌کیوی او ۱۸۰ هست. او که از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ مدیر کارکنان کاخ سفید در زمان جورج بوش بود، به‌ هستفاده‌ی سوء از سفرهای دولتی منطقهت یافت.

  سن: ۷۸

  ملیت: کوبایی

  شغل: مهندسی مکانیک، سیهستمدار

  ۹. جیمز وودز (James Woods) با آی‌کیوی ۱۸۰

  باهوش ترین آقام دنیا - جیمز وودز

  وودز دانشجوی باهوشی بود که در آزمون شفاهی اس‌اِی‌تیِ پیش از ۱۹۹۵ نمره‌ی ۸۰۰ تکمیل و در آزمون ریاضی نمره‌ی ۷۷۹ را دریافت کـــرد. او با بورس تحصیلی وارد ام‌آی‌تی انجام گرفت و به نقل کرد‌ی سایت IMDb آی‌کیوی ۱۸۰ دارد. او زمانی که هنوز یک دانش‌آموز دبیرستانی بود، یک دوره جبر خطی را در دانشگاه یوسی‌ا‌ِل‌اِی گذراند. این نشان می‌دهد که لازم نیست باهوش ترین آقام دنیا حتما ریاضیدان، فیزیکدان یا شطرنج‌باز باشند، بلکه ممکن هست علاقه‌ی خود را در رشته‌های دیگری مثل گیمگری دنبال کنند.

  سن: ۷۰

  ملیت: آمریکایی

  شغل: گیمگر

  ۸. مرلین وس سونت (Merilyn vos Savant) با آی‌کیوی تأییدانجام گرفته‌ی ۱۸۶

  باهوش ترین آقام دنیا - مرلین وس سونت

  در سال ۱۹۸۵، کتاب گینس نام مرلین را با آی‌کیو ۱۹۰ به عنوان باهوش ترین فرد جهان ثبت کـــرد. براساس سایت شخصی مرلین، او برای پنج سال متوالی عنوان باهوش ترین خانوم دنیا را در اختیار داشته هست. عدد آی‌کیوی او در تست‌های متفاوت تا ۲۲۸ هم بالا رفته هست. مرلین منتقد سفت‌و‌دشوار همکار خود اندرو وایلز در زمینه‌ی قضیه‌ی آخر فِرما بود. او در سال ۱۹۹۳ کتابی نوشت و متدولوژی خود را در اثبات نقض روش وایلز توضیح داد. در سال ۱۹۹۵ به‌دنبال این اتهام که او تئوری‌های مختلف ریاضی را درک نمی‌کند، ادعایش را پس گرفت و روش وایلز را تصدیق کـــرد.

  سن: ۷۱

  ملیت: آمریکایی

  شغل: نویسنده

  ۷. گری کاسپارف (Garry Kasparov) با آی‌کیوی ۱۹۰

  باهوش ترین آقام دنیا - گری کاسپارف

  در سال ۲۰۰۳ کاسپارف با کامپیوتری مسابقه‌ی شطرنج داد که در هر ثانیه می‌توانست سه میلیون حالت مختلف را محاسبه کند. طبق گزارشات یکی از سایت‌های معتبر شطرنج، یک تیم پژوهشی آلمانی آی‌کیوی او را ۱۳۰ و سایر منابع آن را۱۹۰ می‌دانند. کاسپارف ادعا کـــرده بود که آی‌بی‌ام طی گیم کامپیوتری سال ۱۹۹۸ (که او درمقابل حریف کامپیوتری خود به نام «آبی پررنگ» شکست خورد) تقلب کـــرده هست. او گفت که خلاقیت و هوشی در حرکات کامپیوتری مشاهده کـــرده هست که تنها از انسان بر می‌آید.

  آی‌بی‌ام این اتهام را رد کـــرد و از ارسال فایل‌های ورودی گیم برای وی سر باز زد و در نهایت ماشین مذکور را از دور خارج کـــرد. این واکنش از طرف کاسپارف به عنوان دستکاری شواهد در نظر گرفته انجام گرفت.

  سن: ۵۴

  ملیت: آذربایجانی

  شغل: هستاد بزرگ شطرنج، نویسنده، فعال سیاسی

  ۶. فیلیپ ایمگوالی (Philip Emeagwali) با آی‌کیوی ۱۹۰

  باهوش ترین آقام دنیا - فیلیپ مگوالی

  یکی از باهوش ترین آقام دنیا در قاره‌ی آفریقا به‌ دنیا آمده هست. فیلیپ در سن ۱۳ سالگی مدرسه را رها کـــرد تا در جنگ نیجریه خدمت کند. او دوره‌ی دبیرستانش را در منزل گذراند، لیسانس ریاضی خود را در ایالت اورِگان خواند و در سه رشته‌ی ریاضی، مهندسی محیط‌ زیست و مهندسی دریایی از دانشگاه‌های مختلف فوق‌لیسانس گرفت.

  یک سایت رویدادی آی‌کیوی او را ۱۹۰ اعلام کـــرده هست. او طی سال‌های ۱۹۹۱-۱۹۸۷ در مقطع دکتری در دانشگاه میشیگان تحصیل کـــرد. اما هنگامی که نمره‌ی قبولی را برای کسب مدرک نیاورد، دانشگاه را به تبعیض نژادی متهم کـــرد. موضوع به دادگاه میشیگان کشیده انجام گرفت و در نهایت اتهام او رد انجام گرفت.

  سن: ۶۳

  ملیت: نیجریه‌ای

  شغل: نویسنده، نقل کردران

  ۵. کریستوفر مایکل لانگن (Christopher Michael Langan) با آی‌کیوی تأییدانجام گرفته‌ی ۱۹۵

  لانگن امتیاز بالایی در آزمون اس‌اِی‌تی دریافت کـــرد. اما با این ادعا که اساتید دانشگاه چیزی برای تعلیم به او ندارند، دانشگاهش را رها کـــرد. طبق نقل کرد‌ها، آی‌کیوی او چیزی بین ۱۹۵ تا ۲۱۰ هست. او در شش ماهگی شروع به صحبت کـــرد و در سه سالگی خواندن را یاد گرفت! او می‌گوید: «سال‌ههست که دو خانومدگی متفاوت را تجربه می‌کند، روزها کارگر یدی هست و در شب‌ها حل‌کننده‌ی معادلات پیچیده». گاهی باهوش ترین آقام دنیا رفتار عجیب‌و‌غریبی دارند، این‌طور نیست؟!

  سن: ۵۶

  ملیت: آمریکایی

  شغل: کارگر ساختمان، گاودلیلن، آتش‌نشان جنگل، مزرعه‌دار، نواخانومده، نویسنده

  ۴. کیم اونگ یونگ (Kim Ung-Yong) با آی‌کیوی تأییدانجام گرفته‌ی ۲۱۰

  باهوش ترین آقام دنیا - کیم اونگ یونگ

  یونگ در شش ماهگی تکمیلا روان صحبت می‌کـــرد و در سن ۳ سالگی دانشجوی حیاتیان درس فیزیک در دانشگاه هانگ-یانگ انجام گرفت! او در زمان خود رکورد هوش کتاب گینس را با عدد ۲۱۰ شکست. بعد از ترک ناسا در ۱۶ سالگی، از طرف معتبرترین دانشگاه‌های کره دعوت‌نامه دریافت کـــرد. اما درعوض یک دانشگاه ایالتی معمولی را برای گرفتن مدرک دکتری در رشته‌ی مهندسی عمران انتخاب کـــرد. او از سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ملی چانگ-باک در کره مشغول به خدمت هست.

  سن: ۵۵

  ملیت: کره‌ای

  شغل: مهندس عمران

  ۳. کریستوفر هیراتا (Christopher Hirata) با آی‌کیوی تأییدانجام گرفته‌ی ۲۲۵

  باهوش ترین آقام دنیا - کریستوفر هیراتا

  هیراتا دوره‌ی متوسطه را جهشی خواند و در سن ۱۶ سالگی با ناسا برای ایجاد امکان مهاجرت به سیاره‌ی مریخ همکاری ‌کـــرد! او دکترای فیزیک نجومی خود را در سن ۱۸ سالگی از دانشگاه پرینستون دریافت کـــرد. روخانومامه‌ی همین دانشگاه آی‌کیوی کریستوفر را ۲۲۵ برآورد کـــرده هست.

  سن: ۳۵

  ملیت: آمریکایی

  شغل: هستادیار، فیزیکدان نجومی

  ۲. ترنس تائو (Terrence Tao) با آی‌کیوی تأییدانجام گرفته‌ی ۲۳۰

  باهوش ترین آقام دنیا - ترنس تائو

  تائو در سن ۸ سالگی موفق به کسب نمره‌ی ۷۶۰ در اس‌اِی‌تی پیش از ۱۹۹۵ انجام گرفت. در ۲۰ سالگی از دانشگاه پرینستون دکتری گرفت و در ۲۴ سالگی تبدیل به جوان‌ترین هستاد پایان‌تایم دانشگاه‌ یوسی‌اِل‌اِی انجام گرفت! آی‌کیوی او چیزی بین ۲۲۰ و ۲۳۰ هست.

  سن: ۴۲

  ملیت: هسترالیایی

  شغل: ریاضیدان

  ۱. ویلیام جیمز سیدیس (William James Sidis) با آی‌کیوی تأییدانجام گرفته‌ی ۲۷۵

  باهوش ترین آقام دنیا - ویلیام جیمز سیدیس

  حالا نوبت به باهوش ترین فرد دنیا می‌رسد. سیدیس با آی‌کیویی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰، بالاترین میزان هوش ثبت‌انجام گرفته را به خود اختصاص داده هست. او در ۱۱ سالگی وارد هاروارد انجام گرفت. او درهنگام فارغ‌التحصیلی به زیاد‌ از ۴۰ زبان مسلط بود و مانند فردی بالغ رفتار می‌کـــرد. او در سال ۱۹۱۸ به جرم ایجاد اغتشاش دستگیر انجام گرفت و از سال ۱۹۲۱ تا پایان عمرش (۴۶ سالگی) در حال کار با ماشین‌حساب مکانیکی و انجام کارهای پیش‌پا‌افتاده بود، افسوس!

  ملیت: اکراینی-آمریکایی

  شغل: روان‌پزشک

  جالب هست بدانید:‌

  شارون هستون (Sharon Stone) آی‌کیوی ۱۵۴ دارد

  باهوش ترین آقام دنیا - شارون هستون

  هستون به‌خاطر آی‌کیوی بالایش منطقهت زیادی دارد. او حتی ادعا می‌کند که عضو مِنسا بوده هست و در سال ۲۰۰۲ عضویتش را باطل کـــرده هست. او در ۱۵ سالگی بورسیه‌ی دانشگاه ادینبورو در پنسیلوانیا را می‌پذیرد و رشته‌های نویسندگی و هنرهای زیبا را می‌خواند. شارون در بیوگرافی آنلاینش، خود را «جوجه اردک زشت و باهوش» توصیف می‌کند.

  سن: ۵۹

  ملیت: آمریکایی

  شغل: گیمگری، مدل

  شاید با خواندن این مقاله، فکر می‌کنید تعدادان باهوش نیستید، اما نشانه‌هایی وجود دارند که به شما می‌گویند هوش‌تان بالاتر از متوسط جامعه هست!


برچسب ها: باهوش ، ترین ، آقام ، دنیا ، را ، بشناسید ،